NAJNOWSZE

Jak wyczyścić białe buty?

Białe buty to klasyczny i nieodzowny element garderoby. Najczęściej są to białe trampki, które są chętnie noszone zwłaszcza latem. Niestety mają jedną wadę – wyjątkowo szybko się brudzą. O ile fantastycznie się prezentują, o tyle sporo problemów przysparza ich czyszczenie. Dopranie takich trampek do uzyskania idealnej bieli to nie lada wyzwanie. A może to wcale nic trudnego? Dzięki poniższym sposobom czyszczenie białych butów powinno być od dziś jedynie przyjemnością.

Krok 1: magiczna gąbka

Pierwszym krokiem w czyszczeniu białych butów powinno być dokładne wyczyszczenie gumy przy podeszwie. Dzięki magicznej gąbce można to zrobić szybko i skutecznie. Wystarczy namoczyć gąbkę w wodzie, wycisnąć jej nadmiar i przejechać kilka razy po gumowej powierzchni. Brud idealnie zejdzie, a guma stanie się śnieżnobiała. Magiczne gąbki są ogólnodostępne, można je kupić dosłownie wszędzie np. w Rossmannie, Lidlu, Biedronce. Równie skuteczna będzie także stara szczoteczka i biała pasta do zębów, ale ten sposób jest mniej precyzyjny i bardziej czasochłonny.

Krok 2: płyn do mycia naczyń

Kolejnym krokiem, którego nie można pominąć w czyszczeniu białych butów są wkładki. W pomocy przy ich czyszczeniu sprawdzi się płyn do mycia naczyń. Przyda się też stara szczoteczka do zębów. Za pomocą szczoteczki, wody i płynu do mycia naczyń należy porządnie wyszorować wkładki. W tym momencie można też wyczyścić wyjęte wcześniej sznurówki. Uwaga: Nie żałować płynu – im więcej, tym wszystko lepiej się domyje. 

Krok 3: soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma wszechstronne zastosowanie. W czyszczeniu białych butów odgrywa znaczącą rolę, dzięki swoim właściwościom wybielającym. Na dokładne wyczyszczenie pary butów starczą 4 łyżeczki sody wymieszane z niewielką ilością wody. Dla lepszego efektu można również dodać 2 łyżeczki wody utlenionej. Z tych składników powstanie pasta, którą należy nakładać szczoteczką do zębów lub ściereczką na buty i delikatnie szorować. Następnie dokładnie przepłukać buty pod bieżącą wodą i odstawić do wyschnięcia. Ważne: Białe buty nie powinny schnąć na słońcu, ponieważ zżółkną albo pojawią się zacieki.

Sprawdzone sposoby na wyczyszczenie białych butów

Powyższe kroki to sposób na idealne pranie ręczne białych butów. Można je równie dobrze wyprać w pralce, ale trzeba mieć na uwadze kilka rzeczy. Długotrwały kontakt z wodą zmniejsza żywotność butów, dlatego należy wybierać krótkie i delikatne programy. Białe buty najlepiej umieść w woreczku albo poszewce. W pralce powinno być więcej rzeczy niż same buty, bo będę niepotrzebnie obijać się o pralkę. Najlepiej dorzucić białe ręczniki albo ubrania.

Warto zadbać o swój portfel i środowisko – zamiast kupować co sezon kolejną parę białych butów można należycie zaopiekować się jedną, która może posłużyć znacznie dłużej. 

Latest Posts

NIE PRZEGAP