NAJNOWSZE

Jak zrobić lukier?

Lukier jest efektowną i smaczną propozycją wykończenia ciast, ciasteczek, pierniczków lub babek. Wykonanie większości lukrów jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Najprostszy przepis nie wymaga skomplikowanych składników i wyszukanych umiejętności.

Jak zrobić lukier?

Najprostszym sposobem na zrobienie lukru jest zmieszanie cukru pudru z gorącą wodą. Nie trzeba zachowywać konkretnych proporcji, wystarczy dodawać do cukru pudru wodę do uzyskania pożądanej konsystencji. Lukier o rzadszej konsystencji łatwiej rozprowadza się po powierzchni ciasta, tworząc szybko zastygającą, cienką warstwę. Gęsty lukier wolniej spływa z wypieku, tworząc grubszą, dłużej zastygającą powierzchnię. Jeżeli chcemy uzyskać lukier o bardziej wyrazistym, mniej słodkim smaku do cukru pudru zamiast wody dodajemy sok z cytryny lub pomarańczy. Sok warto podgrzać, ponieważ łatwiej w ten sposób uzyskać gładki lukier.

>>> https://kurkanielotka.pl/jak-zrobic-lukier/

Lukier królewski – jak zrobić?

Jak sama nazwa wskazuje jest to lukier najbardziej efektowny ze wszystkich propozycji. Do cukru pudru zamiast wody lub soku dodaje się białko jaja kurzego. Białko uciera się z cukrem pudrem na gładką, jednolitą masę. Do zrobienia lukru potrzebne będzie jedno białko i jedna szklanka cukru pudru. W zależności od wielkości jajka trzeba będzie dodać od kilku łyżek do pół szklanki cukru pudru. Powstała masa powinna być bardzo gęsta. Lukier królewski nadaje się do zdobienia pierniczków lub ciasteczek, kiedy chcemy robić na nich wzorki. Lukier ten jest tak gęsty, że nie rozpłynie się na powierzchni zdobionego pierniczka.  

Kolorowy lukier – jak zrobić?

Jeżeli chcemy za pomocą lukru zrobić różnobarwne zdobienie np. pierniczków, do lukru wykonanego według podstawowego przepisu można dodać kolorowy barwnik. Do wyboru mamy gotowe barwniki spożywcze lub naturalne zamienniki. Jeżeli zamarzy nam się czerwony lukier wystarczy dodać kilka kropli soku z buraka lub malin. Zielony lukier można zrobić dodając sproszkowaną spirulinę lub młody jęczmień. Żółty lukier uzyskamy dodając odrobinę kurkumy, a fioletowy lukier dodając sok z jagód. Od ilości dodanego soku zależy barwa i odcień gotowego lukru. 

Jak przechowywać lukier?

Jeżeli wyjdzie nam zbyt duża porcja lukru lub dekorowanie chcemy przełożyć na następny dzień lukier możemy przechowywać w lodówce. Lukier można włożyć do miseczki i przykryć ją folią spożywczą lub przełożyć do szklanego, zamykanego słoika. Po wyjęciu z lodówki lukier może okazać się zbyt gęsty do dekorowania. W tej sytuacji wystarczy dodać do niego odrobinę gorącej wody i dokładnie wymieszać. 

Latest Posts

NIE PRZEGAP