NAJNOWSZE

Jak zrobić naturalny nawóz do storczyków?

Jaki zwykły nawóz do storczyków dobrać? W sklepach ogrodniczych nie brakuje ampułek z gotowymi środkami, natomiast jak zdążyłaś się przekonać – nie wszelkie spowodowały, iż twoje orchidee fascynują obfitym wyglądem. Jeśli nie zawiodłaś jako ogrodniczka gwarantując dobrą pielęgnację kwiatom, rozczarować mógł sam środek – naszprycowany chemią. Jednak należałoby sprawdzić tego co ekologiczne, ponieważ jak niewątpliwie: natura na naturę funkcjonuje najlepiej.

Po co i jak nawozić storczyki?

Storczyki, w przeciwieństwie do wielu pozostałych roślin doniczkowych, nie mają wielkich potrzeb pokarmowych, jednak gdyż są uprawiane w zbiornikach oraz w małej ilości podłoża, muszą być dobrze wspierane. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, iż do zasilania storczyków nie nadają się nawozy dedykowane dla pozostałych roślin, ani również nawozy powszechne, ponieważ są zbyt skoncentrowane. Można je jednak dobrze rozrzedzić, jednak nie zapewnią one storczykom właściwych związków, jakich niezwykle wymagają.

Woda mineralna

To najłatwiejszy naturalny nawóz. Jest to najszybszy oraz pewny dla roślin sposób dostarczenia im potrzebnych do życia składników. Treści mineralne są w wodach mineralnych w na tyle małych natężeniach, iż nie są w stanie skrzywdzić roślinom. Nie ma zatem zagrożenia przenawożenia, natomiast minerały zamknięte w wodzie są niezwykle szybko przyswajane oraz absorbowane poprzez rośliny. Niewątpliwie nie musimy zawsze specjalnie do nawadniania roślin kupić wody mineralnej, jednak możliwość jej zastosowania do tego celu nadaje się, kiedy pokazowo zostanie nam w butelce woda mineralna z ostatniego dnia.

Nawóz ze skórek bananów w proszku

Skórki z bananów to cenne źródło elementów wartościowych niezbędnych kwiatowi do dobrego rozwoju, kwitnięcia, naprawy ukorzenienia lub ochrony przed pasożytami. Do jego zrobienia wymagasz 2-3 skórki z bananów. Daj je do pieca miąższem do góry na 2-3 godziny, potem wyjmij oraz zaczekaj blisko godzinę do pełnego wystygnięcia. Jeśli skóry będą już zimne to rozkrusz je na proszek. W tymże celu możesz posłużyć się blenderem czy młynkiem do kawy. Nawóz powinnaś delikatnie połączyć z podłożem.

Jak zidentyfikować czy storczyk jest dobrze nawożony?

Dobrze nawożony storczyk ma ciemnozielone, jędrne, zdrowe liście. Jeśli ma za mało nawozu jego liście stają się żółtawe. Natomiast tu należy być ostrożnym ponieważ płowienie liści może być wywołane też innymi kłopotami np. inwazją pasożytów, dolegliwości grzybowych, bakteryjnych, wirusowych, przelaniem, niekorzystnymi wymogami uprawy.

Latest Posts

NIE PRZEGAP