Pokrzywy, chociaż wielu osobom kojarzą się z niechcianym chwastem, jaki na dodatek powoduje uciążliwe oparzenia, w prawdzie są niezwykle ważną rośliną, pełną witamin oraz elementów wartościowych. Nie jedynie mają wartości zdrowotne oraz mogą być jedzone w celach leczniczych, jednak także niezwykle dobrze służą odmiennym roślinom. Znana gnojówka z pokrzywy doskonale sprawdza się jako zwykły nawóz do rozmaitych roślin. Ma wielkie ilości azotu, potasu, magnezu, żelaza, wapnia oraz krzemu, natomiast również witaminy A, B, C oraz K i ekologiczne przeciwutleniacze Pokrzywa – pełna witamin oraz minerałów, doskonała na nawóz.
Pokrzywa to roślina o wartościach zdrowotnych oraz znacznej wartości odżywczej, jaką dzisiaj traktujemy właściwie jako niechciany w naszym ogrodzie, parzący chwast. Odgrywa ogromną funkcję w medycynie tradycyjnej, natomiast jej wartości prozdrowotne stosowane są do dzisiaj w łagodzeniu wielu zaburzeń. Jak się okazuje, roślina owa idealnie nadaje się też na nawóz – jego stworzenie jest niezwykle łatwe, natomiast wykorzystywanie w wypadku niektórych roślin może doskonale wpłynąć na ich kondycję.
Gnojówka z pokrzywy – jak zrobić?
Wszyscy, jacy uprawiają pomidory, wiedzą, iż pomidor jest rośliną żarłoczną. Niewątpliwie niczego nie zjada, jednak ma wielkie oczekiwania żywieniowe. Lubi on systematyczne nawadnianie i liczne dokarmianie nawozami oczywiście. Więc także gnojówka z pokrzywy, jaka jest tak niezwykle bogata w azot, sprawdzi się idealnie, zwłaszcza w czasie zawiązywania owoców. Takim osobiście zrobionym nawozem podlewamy pomidory rosnące w terenie, jak i te uprawiane w doniczkach.
Mechanizm tworzenia się nawozu
Jeśli temperatura na zewnątrz jest odpowiednio duża to może się wykazać, iż gnojówka powstanie zaraz po paru dniach. Oraz inaczej – jeżeli aura jest mokra czy jest zazwyczaj zimno to niestety należy będzie zaczekać na ów sam rezultat choćby parę tygodni. Mechanizm zaczyna od pojawienia się na przestrzeni wody piany, natomiast kończy w czasie, gdy z pokrzywy są tylko łodygi oraz intensywny, specyficzny, nieprzyjemny zapach, jaki na szczęście nie pozostaje na roślinach po oprysku oraz odparowaniu.
Wykorzystanie gnojówki z pokrzywy
Gnojówka z pokrzywy funkcjonuje stymulująco na rośliny. Dzięki zastosowaniu tego naturalnego środka wzmacniamy wytrzymałość roślin na grzyby szkodliwe i ataki insektów. Także zwiększa rozwój roślin. Co prawda, poszczególni ogrodnicy twierdzą, iż jej oddziaływanie jest małe oraz nie można porównywać gnojówki z pokrzywy do syntetycznych pestycydów, natomiast przy pierwszych fazach dolegliwości jest ona niezwykle skuteczna. Widzimy zatem, iż gnojówka z pokrzywy jest bardzo dobra w ogrodnictwie.