NAJNOWSZE

Jak zrobić nawóz ze skórek banana?

Czym jest nawóz ze skórki banana?

Nawóz ze skórki banana jest preparatem, który odżywia ziemię, wspomaga rośliny w wartościowym pożywieniu minerałami oraz odstrasza mszyce. Skórka banana zawiera takie składniki mineralne jak potas, fosfor, magnez, wapń, siarka i kwas krzemowy. Jest naturalnym składnikiem, przez co rośliny nie są narażane na działanie substancji chemicznych.

Jak zrobić nawóz ze skórek banana?

Nawóz ze skórek banana można w łatwy sposób przygotować w domu. Pierwszy sposób to odstawienie skórki w ciepłe miejsce na 1-3 dni, po czym wsadzenie bezpośrednio do ziemi z rośliną. Kolejny sposób to przygotowanie ziemi, w której zakopujemy skórki lub ich części, w zależności od potrzebnej ilości ziemi, po czym po kilku dniach, do przygotowanej ziemi wsadzamy roślinę. Skórkę można wyciągnąć przed wsadzeniem rośliny, jednak nie jest to konieczne. Jeśli pozostanie w ziemi, będzie odstraszać mszyce swoim zapachem, a sama skórka banana się rozłoży i da naturalny nawóz. Kolejny sposób wymaga więcej czasu, a polega on na wrzuceniu do słoika lub innego naczynia szklanego skórek od bananów i zalaniu ich wodą. Należy takie naczynie szczelnie zamknąć i odstawić na kilka dni, aby woda naciągnęła składników mineralnych.

Po kilku dniach, z wody należy wyciągnąć skórki oraz roztwór rozcieńczyć wodą. Na jedną porcję roztworu mineralnego stosujemy dwie porcje wody. Najbardziej czasochłonny jest jednak roztwór gotowany. Do garnka należy wrzucić kilka skórek banana oraz zalać wodą ponad ich poziom. Gotując skórki, puszczają one soki, w których są zawarte składniki mineralne. Nie powinno się gotować ich zbyt długo i na bardzo wysokim ogniu, ponieważ może to doprowadzić do rozpadu lub ulotnienia części składników. Skórki od banana, warto również wrzucać do przydomowego kompostu. Jest to również rodzaj nawozu, mimo, że składniki odżywcze z banana nie są głównym jego składnikiem. Przed użyciem skórki do zrobienia nawozu, należy dokładnie je umyć roztworem wody z sodą oczyszczoną.

Co zrobić z przygotowanym płynnym nawozem?

Gotowy płynny nawóz po odstaniu kilku godzin jest gotowy do użytku. Można nim spryskiwać ziemię, rośliny lub podlewać podłoże. Spryskanie ziemi i rośliny, odstraszy mszyce oraz zabezpieczy przed utratą potrzebnych składników mineralnych. Spryskiwanie liści roślin ozdobnych, nada im blasku i świetności. Podlewanie rośliny przygotowanym nawozem, chroni roślinę nie tylko przed utratą minerałów czy szkodnikami, ale również sprawi, że roślina będzie odpowiednio się rozwijać.

Latest Posts

NIE PRZEGAP