Samolot z papieru – czym jest
Forma papierowej zabawki, małego powietrznego statku, który znany jest od pokoleń, i który każdy z nas może wykonać samodzielnie jest samolot z papieru. Papierowe samoloty są jednym z najłatwiejszych origami.
Samolot służy jako zwykła zabawka dla dzieci, spełnia także funkcję „sekretnych liścików” czy nawet do organizowanych zawodów, czyj samolot z papieru poleci najdalej. Konstruktor takiego papierowego samolotu, zazwyczaj chce, żeby jego samolot z papieru latał jak najlepiej. Chcąc uzyskać dobrą aerodynamiczność i estetykę papierowego samolotu, trzeba go bardzo dokładnie złożyć. Jednak dla osób, które potrzebują papierowego samolotu natychmiast, nie będą się skupiać na detalach. Wtedy wystarczy kilka prostych zagięć papieru.
Samolot z papieru – jak zrobić?
Instrukcja jak zrobić samolot z papieru z dobrą aerodynamiką. Przy wykonywaniu papierowego samolotu ważne jest, żeby kartka, z której będzie on składany, nie była pogięta. Pierwszy krok to zgięcie jednego rogu kartki do jej przeciwległego brzegu. Musi powstać wtedy ukośna linia zgodna ze zgięciem. Drugi bok trzeba zgiąć analogicznie do pierwszego. Po tych dwóch ruchach, linie zgięcia skrzyżują się ze sobą i na kartce powstanie X. Na dłuższych bokach kartki, będą trójkąty, trzeba je zgiąć do wewnątrz tak, żeby całe się ukryły. Po wykonaniu tego kroku powstanie kształt przypominający dziób, będzie on wyglądać jak równoramienny trójkąt. Powstały trójkąt trzeba spłaszczyć.
Następny etap to przygotowanie środka ciężkości w dół samolotu papierowego, czyli jego usztywnienia. Stworzenie środka ciężkości trzeba zacząć od podniesienia jednego ze spłaszczonych boków. Zagiąć ten bok na stronę przeciwną w taki sposób, żeby na środku powstała linia zgięcia. Następnie róg boku złożyć tak, żeby linia jego zgięcia połączyła się z połową długiego boku trójkąta. Dalszy krok to zgięcie rogu do czubka naszego samolotu. Długi bok zgiętego rogu musi pokryć się z wcześniej powstałą linią zgięcia na środku. Z drugim bokiem postąpić w taki sam sposób. Powinna powstać figura na kształt jednej połowy latawca. Następnie trzeba podnieść jeden ze spłaszczonych, zagiętych boków i zagiąć go równo z linią środkową trójkąta. Powtórzyć czynność na drugiej stronie. W tym momencie powstanie figura na kształt drugiej części latawca. Powinien także być widoczny kolejny X. Następnie to samo powtórzyć na drugim boku samolotu papierowego.
W dalszej części chwycić za górne zgięcia. Dokładnie spłaszczyć obie strony. Powinny powstać dwa rożki na środku. Miejsce, w którym znajdują się rożki, trzeba ułożyć równo z krawędzią stołu i zgiąć róg trójkąta ramiennego. Ma powstać kolejna linia zgięcia.
Następnie złożyć nasz samolot z papieru na pół po całości. Trójkąty odstające nie mogą wystawać, więc trzeba je zgiąć. Muszą być równo z linią zgięcia całego samolotu. Odgiąć jedno złożenie w sposób, żeby zagięcie przesunęło się o szerokość boku najkrótszego zagiętego trójkąta podłużnego, noska. Czynności powtórzyć na drugiej połowie samolotu papierowego. Na koniec trzeba pozaginać brzegi skrzydeł naszego samolotu i zgięcia na ogonie. Końcówka ogona w linii środkowej zgięcia musi być zagięta do środka samolotu.
Papierowy samolot – najprostsze złożenie
Chcąc wykonać samolot papierowy na szybko, trzeba złożyć kartkę A4 na pół wzdłuż długich boków, następnie zagiąć dwa rogi tak, żeby powstały trójkąty. Ostatnią czynnością będzie wykonanie skrzydeł. Wystarczy zagiąć brzegi pozostałej część samolotu papierowego.