Zrzut ekranu, bądź inaczej Print Screen, to nic innego jak zachowanie i skopiowanie całego bądź częściowego zrzutu naszego ekranu w formie obrazka. Jest to często przydatne w sytuacjach, gdy chcemy pokazać komuś, jak jakiś dokument prezentuje się na naszym komputerze bądź nakierować kogoś np. na konkretne ulokowanie błędu w przesłanym pliku. Samo zrobienie zrzutu ekranu nie jest skomplikowane i nawet osoby, które mają mało styczności z komputerem, są w stanie w szybki sposób go zrobić.
Wystarczy jeden przycisk na laptopie
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, nawet osoby niezaznajomione zbyt dobrze z komputerem dość szybko są w stanie nauczyć się robić screen własnego ekranu. Korzystając z laptopa, warto zapoznać się z dostępnymi w nim klawiszami. Dzięki temu zauważymy, że w górnej, prawej części klawiatury widnieje przycisk PrtSc, po sąsiedzku z przyciskiem Insert czy Delete. PrtSc to nic innego jak wcześniej wspomniany „Print Screen” czyli zrzut ekranu. Wystarczy przycisnąć ten guzik i już w pamięci podręcznej komputera zapisany jest dany wygląd naszego ekranu. Teraz wystarczy go zapisać, bądź wysłać.
Jak zapisać screen z laptopa?
Wysłanie bądź samo zapisanie na naszym laptopie zrzutu ekranu jest równie proste, co samo zrobienie screena. Poniżej przedstawiamy trzy najbardziej podstawowe sposoby i okoliczności, w których przyda nam się wysyłka/zapis screena.
- Uruchomić program Paint, wkleić do niego (za pomocą prawego przycisku myszki bądź dzięki skrótowi CTRL+V) nasz zrzut ekranu i następnie zapisać plik na komputerze, nadając mu nazwę i wybierając odpowiedni format (np. JPG);
- uruchomić bezpośrednio komunikator, przez który chcemy komuś przekazać nasz screen (mail, Messenger, Discord etc.) i w oknie do wysyłki prawym wcisnąć „wklej”, bądź użyć CTRL+V i nasz zrzut wklei się automatycznie;
- uruchomić program z prezentacją, do której screen jest nam potrzebny i na odpowiedniej stronie prezentacji wkleić obraz za pomocą prawego przycisku myszki bądź dzięki CTRL+V.
Screen tylko części ekranu
Zdarza się, że prócz potrzebnych dla nas plików, na ekranie mamy również aktywne inne rzeczy, które robimy w międzyczasie. Nie chcemy ich przedstawić pracodawcy bądź osobom, którym dany zrzut ekranu musimy przekazać. Co w takim razie robić? W tym przypadku mamy dwie możliwości, które znacząco ułatwią nam zapisywanie obrazów tylko z istotnymi sprawami. Pierwszym z nich jest wykorzystanie skrótu klawiszowego Alt+PrtSc na folderze lub tej części ekranu, z której aktualnie korzystamy. W ten sposób w pamięci podręcznej komputera zapisze się tylko to okno, które oznaczyliśmy przed wciśnięciem skrótu. Kolejną możliwością jest skorzystanie z narzędzia systemowego, jakim jest Snipping Tool (narzędzie wycinania). Żeby z niego skorzystać, konieczne jest wciśnięcie jednocześnie klawiszy Shift+Windows+S. W tym momencie ekran nieco się ściemni, pojawi się na nim zamiast myszki sterowany krzyżyk. To za jego pomocą oznaczamy konkretny sektor, który chcemy wyciąć (dzięki niemu możemy wyciąć pojedynczy fragment folderu). Po zrobieniu takiego zrzutu z poziomu laptopa wklejamy zapisany dokument dokładnie w ten sam sposób, jakiego używaliśmy w przypadku samego przycisku PrtSc.